Otobüsle Büyük Avrupa Turuna nasıl hazırlanırım

Büyük Avrupa Turuna nasıl hazırlanırım

Büyük Avrupa Turuna nasıl hazırlanırım diye düşünüyor ve çok net cevaplar alamıyorsanız bu makaleyi okumadınız demektir. Öncelikle Otobüsle Büyük Avrupa Turuna çıkmak önemli ve büyük bir eylemdir. Ciddiye alınması gereken ve yine ciddi bir hazırlık süreci gerektiren bir yolculuktur.

Kuzey Avrupa Turuna ya da Büyük Avrupa Turuna, veya her hangi bir uzun süreli Avrupa Turuna çıkmaya karar verdiniz, vizeniz pasaportunuz ve turunuz da hazır. Bundan sonrası biraz daha kolay ve biraz daha keyifli tatlı bir heyecan ve tatlı bir telaştır. Hazırlık kısmını birkaç bölümle ele almak gerekli. Evraklar – yiyecek çantası – kıyafetler – gerekli malzemeler… Bunları tek tek ele alalım:

Evraklar: 

Avrupa Turumuz için olmazsa olmazımız pasaportumuz. Pasaportumuzun tura çıktığımız tarihten itibaren en az altı aylık ömrü olması gerekiyor. Ve üzerindeki vizenin MULTİ yani çok girişli vize olması gerekmektedir. Vizeli pasaportumuz yanımıza alacağımız ilk evraktır.

Vizenin dışında her Türk vatandaşının ödemesi gereken yurtdışı çıkış harcını da bankalara yatırmak suretiyle bu harç yatırılmış olmalıdır. Bazı bankalar Pasaport numarası isterken bazıları istememektedir. Ama harcı yatırmak istediğinizde pasaport numaranızı yanınızda bulundurmakta fayda vardır.  Bu harç tutarı 15 TL’dir.

Yurt dışında kendi kimlik kartınıza ihtiyaç bulunmamaktadır. Ama isteyenler normal kimlik kartını yanına alabilirler.

Bunun dışında acentenizden Seyahat Sağlık Sigortası poliçe kâğıdını da talep ediniz. Vize başvurusu sırasında poliçeniz evraklarla birlikte verilmekte olup, kopyasını ya da görüntüsünü alabilirsiniz. Evlilik cüzdanına gerek yoktur.

Yiyecek çantası: 

Avrupa topraklarında herkesin damak tadına uygun herkese hitap eden yiyecek ve içecek bulmak mümkündür. Ancak Avrupa’da fazla yemek tüketimi yapmak istemeyen, ayrıca ekonomik davranarak yemek masraflarını asgariye indirmek isteyenler de mutlaka çoğunluktadır. Bunun dışında her zaman yemek yemeye fırsatın olmayacağı da muhakkaktır. Bu yüzden bir yiyecek çantası hazırlanmalıdır. Bu yiyecek çantasında kısa ve özetle bayatlamayan, bozulmayan, çürümeyen sıcağa dayanıklı gıdalar yanınıza alabilirsiniz. Bu gıdaların enerji veren gıdalar olmasını da mümkünse tercih etmek gerekir.

Hazırlayacağımız gıda çantası bizlere bir haftalık yemek ihtiyacımızı karşılayacak bir imkân sunabilir. Bu gıdaları ister 17 güne yayarak tüketin, ister ilk bir hafta içinde tüketin, aşağı yukarı bir haftalık ihtiyacınızı bu hazırlayacağınız gıda çantası ile karşılayabilirsiniz.

Konserve tüketimi birçok kişinin tercihidir. Ancak konserve tüketimi sağlık açısından asla abartılmamalıdır. 2 günde bir konserve normaldir. Ancak her gün veya günde birden fazla konserve tüketimi sağlık açısından zararlı olabilmektedir.

Sıcak suyla karıştırılarak hazır hale getirilen çorba, makarna tarzı gıdalar tüketim için uygun, doyurucu ve uygun fiyata bulunabilir. Otobüste veya tesiste sıcak su bulduğunuzda küçük bir kapta hazır hale getirerek bir öğünlük yiyeceğinizi karşılayabilirsiniz.

Kurutulmuş meyve ve kuruyemiş tarzı gıdalar hem tok tutmaya hem de ihtiyacınız olan enerjiye karşılık gelecek ve son derece faydasını göreceksiniz. Kuruyemiş - kuru meyve ve pestil tarzı yiyecekler hem bozulmaz, hem bayatlamaz hem de her tür sıcaklıkta taşınması kolay olarak size uzun süre açlık hissettirmeyecek ekonomik anlamda sizleri rahatlatacaktır.

Kavanoz içinde zeytin, bal, zeytin ezmesi, fındık ezmesi, çikolata, reçel, ezme türü gıdalar da sizlere kahvaltı yaptığınızda bol fayda sağlayacaktır. Bu gıdalar da hem açlık sorunuzu çözecek, hem de enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. Hepsinden kişi başı 10’er gram almanız yeterli olacaktır. Bu gıdalara benzer gıda çeşitlerini örneklerini artırabilirsiniz.

İçecek olarak poşet çay – kahve almanızda fayda vardır. Tesislerde bu tarz içecekler Türkiye şartlarına göre bizlere pahalı gelmektedir. Her birinden akşam odalarınızda da kullanacağınızı kahvaltılarınızı hesap edersek kişi başı 50 adet almanızda fayda vardır.  Şeker kullananlar için de küp şeker tercih edilebilir.

Büyük Avrupa Turu uzun soluklu bir deneyim. Bu deneyim her tür şartta yolculuk yapmayı öğretir. Hayatın farklı dönemlerinde her ihtiyaç duyduğumuz şeyi yanımızda bulamayabiliriz. Bu turda böylesi dönemler için bizlere pek çok ipucu çıkacaktır.

Yiyecek –içecek mevzusunda son olarak ekleyeceğimiz şey; Avrupa’nın hemen her şehrinde Türk – Arap Lokantaları bizlere alışkın olduğumuz yemeklerin imkânlarını sunmaktadır. Belli başlı yerlerde İspanya, İtalya, Macaristan, Makedonya vs yerlerde yöresel yemekler tadılabilir.

Yeme-içme konusu Avrupa Turumuzda rehberimiz ve bilgilendirmelerimiz sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır.

Malzemeler:

Büyük Avrupa Turuna çıkarken yanımız almamız gereken evraklar ve yiyeceklerin dışında bazı malzemelerimiz de mevcuttur.  Fotoğraf çekiminin ve telefonla görüşmenin kesintisiz devam edebilmesi için kesintisiz enerjiye ihtiyacımız var. Kesintisiz enerji, otobüslerimizde bulunan 220 V prizlerle mümkün. Ama bunun yanında power bank de bulundurmanız avantajınıza olacaktır.

Bunun yanında sırt çantası ya da kol çantası mutlaka bulundurmamız gereken eşyalardan. Bu çanta otobüse alacağınız çantadır ve otobüsten indiğinizde yanınızda bulundurmanızda fayda olan bir çantadır. İçine gezi sırasında lazım olacak ufak eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Bunların yanında, tırnak makası, küçük dikiş seti, ufak fön makinesi, cam ya da plastik bardak, metal ya da plastik çatal kaşık, plastik ya da farklı malzemeden tabak, su ısıtma makinesi, şarj aleti, kese, sabun, özel şampuanınız, traş seti, kolonya, deodorant, parfüm diş macunu ve fırçası…

Kıyafetler:

Otobüsle Avrupa turları yazın yapılan turlar olduğu için yaza uygun kıyafetler seçilir. Şort, capri olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında sandalet, terlik, denize girmek isteyenler için şort ya da mayo, güneş gözlüğü, şapka, günlük değiştirmek isteyenler için 17 adet, asgari 10 adet tşört, çamaşırlar yanımızda bulundurmamız gereken kıyafetlerden. Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu hazırlık, Otobüsle Avrupa turuna nasıl çıkarım, Haydi Avrupa'ya, Büyük Avrupa Turuna nasıl hazırlanırım, Avrupa turu hazırlık, Kuzey Avrupa turu, Avrupa Turu

Makaleyi paylaş