Ljubliana hakkında genel bilgiler

LJUBLJANA NEDEN ZIYARET EDİLMELİ?

LJUBLJANA NEDEN ZIYARET EDİLMELİ?

Hem sakinleri hem de Ljubljana’nın çok sayıda ziyaretçisi burayı insan ölçeğinde inşa edilmiş bir şehir olarak algılıyor. Orta büyüklükteki Avrupa şehirleri arasında yer almasına rağmen, küçük kasaba dostluğu özelliğini koruyan şehir, aynı zamanda, daha büyük başkentlerin sahip olduğu her şeye sahip. Kışın rüya gibi orta Avrupa karakterleri hüküm sürüyor, yazın ise rahat Akdeniz havası yaratıyor.

Ljubljana'yı ziyaret etmek için en önemli yedi neden:

1) Ljubljana, Avrupa'nın gizli mücevherleri olarak kabul edilir.

Çok sayıda ziyaretçi Ljubljana'yı Avrupa'nın gizli bir cevheri olarak nitelendiriyor. Pitoresk görüntüsü farklı tarihsel dönemlerle ve daha çok da dünyaca ünlü mimar Jože Plečnik'in gözü ile işaretlenmiştir. Şehrin başlıca turistik yerlerini keşfedebilir, ziyaret ettiğinizde çeşitli indirimler almak için Ljubljana Kartını kullanabilirsiniz.

2) Ljubljana yeşil ruhu olan bir şehir

Avrupa Yeşil Başkenti 2016, Ljubljana, yeşil ruhu ve sürdürülebilir kalkınma vizyonu olan bir şehir. Şehir merkezinin kalbinde bile mükemmel bir şekilde korunan yeşil alanlara ve doğaya sahiptir. Ayrıca başka bir yerde hayal edilmesi zor olan birkaç deneyim sunar. Şehri bisikletle veya Segway ile keşfedebilir, ve merkezini Ljubljanica Nehri üzerindeki bir kürek tahtasının eşsiz bakış açısıyla gezebilirsniz.

3) Kendinizi romantik bir kaçamakla şımartın

Ljubljana, Slovence “Ljubljana” (sevgili) kelimesine benzeyen adında yazılı bir aşka sahiptir. Kentin ruhu, pitoresk köprülerin geçtiği Ljubljanica Nehri'dir. İnsanlar hala açık hava kafelerinde oturup vakit geçiriyorlar. Deneyimleriniz için pitoresk sahne, şehrin sembolik ejderhaları ve sayısız romantik öyküden Ljubljana'nın üstündeki tepede bulunan antik kale ile tamamlanmaktadır.

4) Yerel mutfağın tadını çıkarın

Son yıllarda, Ljubljana gerçek bir mutfak patlaması yaşadı. Canlı nabzını hissetmek için Açık Mutfak'ı (Odprta kuhna) ziyaret edin. Taste Ljubljana ve Taste Orta Slovenya projelerinden ünlü usta şefler, restoranlar ve yöresel yemekler dünya çapında giderek daha fazla tanınmaktadır. Yerel uzmanlar tarafından seçilen en yüksek puan alan restoranlar, sergiledikleri Ljubljana Kalite İşareti ile tanımlanabilir.

5) Çok sayıda ilginç festivale sahip canlı bir kültürel başkent

Ljubljana, kendi kültürünü temel yaşam tarzı olarak belirlemiş yaratıcı bir şehirdir.  Ev sahipliği çeşitli türlerde ve çok sayıdaki festivaller dışında, eski ve köklü Avrupa yaz festivallerinden caz, dünya müziği ve sokak tiyatrosu diğer önemli festival başlıklarıdır. Özellikle ünlü Metelkova alternatif kültür merkezinde çok sayıda alternatif etkinlik sunuluyor.

6) Orta Slovenya'yı Keşfedin

Ljubljana'yı ziyaret ederken, sadece şehrin tadını çıkarmayın, gerçek Slovenya’yı da yaşayın. Ljubljana'yı çevreleyen alan veya Orta Slovenya bölgesindeki çeşitli yerler, keyifli ve doğal bir ortamda rahat ve canlı bir tatil için doğru seçimdir.

7) Ljubljana'dan günlük seyahatlerde Slovenya'yı tecrübe edin

Ljubljana, Slovenya'yı keşfetmek için en iyi başlangıç ​​noktası. Bled Gölü ve Postojna Mağarası gibi ülkenin en ünlü cazibe merkezlerini ziyaret edebilir, doğal güzellikleri keşfedip ya da unutulmaz bir Otobüsle Avrupa turu sırasında keşfedebilirsiniz.

Ljubljana hakkında temel bilgiler

Slovenya Cumhuriyeti'nin başkenti (Slovenya, 2004'ten beri bir Avrupa Birliği üyesidir.)

Alan: 275 km2

Nüfus: 283,000

Ocak ayında ortalama sıcaklık : - 0.3 ° C

Haziran ayında ortalama sıcaklık: 20.7 ° C


Anahtar kelimeler: 

Otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Slovenya gezilecek yerler, Ljubliana gezilecek yerler, Baştan başa Avrupa Turu, Orta Avrupa Turu, Avrupa'nın en güzel yerleri, Haydi Avrupa'ya, Haydi Avrupa'ya yorum, Avrupa turu

 

Makaleyi paylaş