Pisa Kulesi, Otobüsle Avrupa Gezisi

Pisa hakkında her şey!

Pisa Kulesi hakkında her şey!

Eğik olması ve tadarımı ile dünyanın ilgisini çeken, bu yüzden de her yıl dünyanın her tarafından milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Pisa Kulesini biraz daha yakından tanıyalım.

Bir çan kulesi olarak inşa edilen ve zaman içinde zeminden kaynaklı olarak eğilmeye başlayan, defalarca onarım gören bu kule Ortaçağ Avrupa'sında en dikkat çekici mimari yapılarından biridir. İtalya'nın en çok ziyaret edilen Avrupa şehirlerinden biri olan Pisa'da yer almaktadır.

Eğik Pisa Kulesi:

Pisa kulesi, İtalya'nın Pisa kentinde, Campo dei Miracoli veya Mucizeler Alanı anlamına gelen Piazza dei Miracoli adlı katedral kompleksini oluşturan dört binadan biridir.

Campo dei Miracoli, Pisa'da inşa edilen ilk bina, katedral ya da beyaz mermer döşemeye dayanan ve etkileyici bir Romanesk mimarisi örneği olan Duomo di Pisa idi.

Pisa Kulesi'nin inşaatı 1173 Ağustos'unda başladı ve bir dizi savaşın başlamasından dolayı yaklaşık 200 yıl devam etti. Bugüne kadar, mimarın adı bir gizemdir.

Eğik Pisa Kulesi ve Katedral Eğik Pisa Kulesi, 185 fit yüksekliğinde dairesel bir çan kulesi olarak tasarlandı. Beyaz mermerden inşa edilmiştir.

Pisa Kulesi 60 metrede duruyor ve 1990'a kadar 10 derecelik bir açıyla eğiliyordu. Mükemmel dikey olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen henüz daha inşaat sırasında eğilmeye başladı. Pisa Kulesi daha basit bir şekilde çan kulesi veya çan kulesi olarak adlandırılır.

Mucizeler Meydanı, Vaftizhane:

Bir sonraki bina, kubbenin hemen batısındaki vaftizhane oldu. Sonra kampanyalı çalışmalar başladı. Kampanya ile ilgili çalışma tamamlanmadan önce mezarlık, Campo Santo inşa edildi.

Pisa'daki Piazza dei Miracoli, İtalya'daki Romanesk mimarisinin en görkemli topluluğu. Gri-beyaz çizgili mermerden, sütun ve kemerli tasarımla karşı karşıya kalan katedral, ilginç İslami kubbesi ve kubbeli vaftizhanesi ile zümrüt yeşili bir çimden doğar.

Piazza'nın bir tarafını, kamposantoyu veya mezarlığı kuşatmakla, İsa'nın çarmıha gerildiği Haçlı seferleri sırasında, Kutsal Topraklar'ın, Kutsal Topraklarda dinlenebilmeleri için, ünlü Haçlı Seferleri sırasında geri getirilen toprakla bir mezarlık alanını zarif bir şekilde uzatan bir manastır var.

Pisa hakkında rakamlar ne söylüyor? 

Eğik Pisa Kulesi, meydanın taçlanan ihtişamıdır.

Washington Anıtı'nın sadece üçte biri kadar yüksek olmasına rağmen, muhtemelen Avrupa'daki en uzun çan kulelerinden biri olan bu kule ortaçağ mühendisliğinin bir mucizesiydi.

Sekiz kat arasında değişen 207 sütunlu Pisa Kulesi ağır basan büyük bir düğün pastasına da benzetiliyor.

Kule, çanlar odası dahil sekiz katlıdır. Alt kat 15 mermer kemerden oluşuyor. Sonraki altı hikayenin her biri kuleyi çevreleyen 30 kemer içermektedir.

Son hikaye, 16 kemerli çan odasının kendisi. Kulenin içinde 297 basamaklı döner merdiven bulunmaktadır.

Kule, çeşitli mimarların daha fazla eğilmemesi veya düşmemesi girişimlerinden rağmen hala eğiktir, tam olarak düzeltilememiştir.

Pisa Kulesini düzeltmek için, taşla taştan ayırmak ve farklı bir yerde yeniden inşa etmek de dahil olmak üzere birçok fikir önerildi.

1920'lerde kulenin temellerine, kuleyi bir dereceye kadar sabitleyen çimento dolgusu enjekte edildi.

Son yıllara kadar konsolidasyon çalışmaları nedeniyle turistlerin kulenin içindeki merdivenlere çıkmalarına izin verilmedi.

Fakat şimdi Pisa Kulesi tekrar açıldı ve İtalya'daki en popüler turistik yerlerden biri olarak turist çekmeye devam ediyor.  


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu yorum, Haydi Avrupaya, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci, otobüsle Avrupa gezisi, Otobüsle Avrupa Turu 15 gün, Pisa kulesi hakkında, Pisa Kulesi bilgi, İtalya, Avrupa turu

Makaleyi paylaş