Otobüsle Avrupa Turu - Matka Kanyonu

Matka Konyonu'nda Kano yapmak

Matka, Makedonya’nın en popüler gezi alanlarından biridir. Treska ve Vardar Nehirleri’nin buluştuğu alanda oluşan kanyon ve üzerinde yer alan 1937 yapımı baraj, dünyanın en derin su altı mağaraları listesindeki Vrelo Mağarası ve bütünüyle Matka Kanyonu özellikle Balkan bölgesi içinde gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Kimisi bölgeye özgü olan pek çok bitki ve hayvan türünün yuvası olan Matka Kanyonunda yer alan bitki türlerinin yaklaşık %20'si sadece Matka'ya özgüdür.

Kelebekler Vadisi gibi düşünmemizi sağlayacak Matka'da 77 endemik kelebek türü bulunuyor. Ayrıca kanyonun mağaralarında geniş yarasa popülasyonları da bulunur.

Matka Kanyonu’nda neler yapılır?

Matka Kanyonu içinde 3 tane kilise ve irili ufaklı pek çok mağara var. Kiliselerin biri başta biri ortada ve biri de Kanyonun sonlarındadır. Mağaralar ise kanyon boyunca başınızı sağa sola çevirdiğinizde yerden yukarı bir duvar gibi uzanan kanyonun cephelerinde görebilirsiniz.

Kanyon üzerinde bulunan baraj gölünde tekne turu yaparsanız bu mağaralar arasında en önemlisi olan Vrelo Mağarası’na direk ulaşabilirsiniz.

Parkurun tamamını gezemeseniz de doğanın içerisinde yürüyüş – trekking yapabilir, bol bol oksijen depolayabilirsiniz. Manzarayı izleyebilir, akan suyun sesini dinleyebilirsiniz, ya da tekne turu yapıp derin suların üstünde keyif yapabilirsiniz.  

Fotoğrafa merakınız varsa bol bol endemik bitki ve hayvan fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ya da Kanyon içinde bulunan restoran ve kafelerde bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

Matka Kanyonunda kano yapmak

Kanyonda kano! Hem bir sportif faaliyeti hem de turistik faaliyeti ikisini tek eylemde buluştura bilirsiniz.

Matka Kanyonunda sağ taraftan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında baraja ulaşırsınız. Barajın görünüşü biraz ürkütücü olsa da o yerden yükselen baraj duvarının heybeti görülmeye değer.

Barajın üstüne çıkmak yasak ancak suyun toplandığı baraj gölünü gördüğünüz anda işte budur diyerek, baraj gölünün ne kadar derin olduğunu anlıyorsunuz.

Gölün üstünde tekne turları ve kano için iskeleler var. Eğer gruplara denk gelmediyseniz kano için sıra beklemenize gerek kalmadan tekli veya çift olarak – yarım saat ya da bir saat olarak kano kiralayabilirsiniz. 

Eğer kollarınıza güveniyorsanız ve ıslanmayı da göze almışsanız kano ile kürek çekebilirsiniz. İsterseniz ikili gruplar halinde yarış yapabilir, isterseniz kıyılarda etrafı gezmenin keyfini yaşarsınız.

Can yeleklerinin de verildiği kano ile kürek çekme faaliyetinde mümkün olduğunca dengenizi koruyun. Çünkü baraj gölünün suyu yazın en sıcak günlerinde dahi çivi gibi.

Ulaşımı kolay bir saklı cennet

Matka Kanyonu, Makedonya ve Üsküp Bölgesine gelen ziyaretçilerin hele ki yeterli zamanları varsa görmeden gelme diyebileceğimiz türden bir bölge.

Üsküp’e sadece yarım saat uzaklıkta ve ulaşımı son derece kolay olan Matka Kanyonu hafta sonları halkın akınına uğruyor. Saklı cennet gibi uzanan iki dağın arasındaki akarsuyu izlemek bile insanı dinlendirmeye yetecektir.

Otobüsle Avrupa Turumuz içinde extra etkinlikler çerçevesinde düzenlediğimiz Matka Turumuzda sizler de bu bölgeyi keşfetme şansına sahip olacaksınız.


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa turu, Matka Kanyonu, Matka kanyonunda kürek çekmek, büyük Avrupa Turu,Baştan başa Avrupa Turu, Makedonya gezilecek yerler, Üsküp gezilecek yerler, Matka gezilecek yerler, öğrenci Avrupa turu

 

 

Makaleyi paylaş