Barcelona'da gezilecek 7 müze

BARCELONA'DA GEZİLECEK 7 MÜZE

BARCELONA’DA GEZİLECEK 7 MÜZE

Zuhal Nihan ÇETİN

Barcelona’da görmeniz gereken müzeler bu yazımızda… 101,9 km²’lik yüzölçümüyle Barcelona İspanya’nın en büyük ikinci şehri.. Yaklaşık her 2 km²’ye bir müzenin düştüğü Barcelona da görmenizi tavsiye ettiğimiz müzeleri sizler için ele aldık.

Modern sanatın liderliğini yapan İspanyol sanatını keşfetmek istiyorsanız Barcelona’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ve Haydi Avrupa’ya ile Otobüsle Avrupa Turumuz sırasında ziyaret edeceğimiz Barcelona kentinde neler yapılır diyorsanız da yine bu yazıyı mutlaka okumalısınız.  İşte Barcelona gezilesi birbirinden güzel 7 müzesi.

1. Barcelona Picasso Müzesi

Picasso Müzesi (Museu Picasso) 20. Yüzyılın önde gelen ressam ve heykeltıraşlarından Pablo Picasso’nun eserlerinin sergilendiği bir sanat müzesidir. Kübizm akımının da temelini atmış olan Picasso 1973 yılında hayatını kaybetmiştir.

Picasso’nun genel olarak gençlik dönemine ait eserlerin sergilendiği Picasso Müzesi eski bir şehir sarayı olan Palacio de Berenguer d'Aguilar 1963 yılında müzeye çevrilmesiyle ortaya çıkmıştır.

1970’te müze genişletilmiş Palau del Baro de Castellet ve Palau Meca sarayları da müze alanına dahil edilmiş ardından ise 1999’da Casa Mauri ve Palau Finestres’in de katılmasıyla toplamda beş saraydan oluşan bir müze meydana gelmiştir.

Müzeyi ziyaret edenlerin hem beş farklı sarayı hem de 1947’de sanat tarihi mirası kabul edilen caddeyi görecek olmaları da burayı neden görmeniz gerektiği konusunda size bir fikir verecektir.

Picasso ve yakın arkadaşı tarafından bağışlanan eserlerin yanı sıra burada sergilenen 4.200 kalıcı eser bulunmaktadır. 1982 yılında Picasso’nun eşi tarafından bağışlanan 41 parçalık seramik bir koleksiyon da müzedeki eserler arasındadır.

Müzede eserler kronolojik bir sıralamayla sergilendiğinden sanatçının stilindeki değişimler de ziyaretçilere sunulmaktadır. Ziyaretçiler burada Picasso’nun yıllar içinde kendini bulmaya yönelik çıktığı yolculuğa da şahit olacaklardır.

Müze, Madrid ve Paris’teki müzelerle birlikte en büyük koleksiyona sahip üç mekândan biridir.

2. MNAC (Katalan Ulusal Sanat Müzesi)

Müze 1990 yılında açılmış olup 1929 yılında yapılmış olan Palau Nacional binasında hizmet vermektedir. Müzenin bütün bölümlerinin tamamlanması ise 2004 yılına kadar sürmüştür.

Müzeye girdiğinizde sizi Romanesk (1066 yılından sonra Avrupa’da ortaya çıkan bir stil), Barok, Rönesans ve Gotik eserler çevreleyecek ve sizi dönemler arasında bir yolculuğa çıkaracaktır.

Eğer sanata çok ilgili değilseniz ya da bu eserleri görmek sizi çok fazla cezp etmiyorsa bile bu yapıyı görmenizi Montjuic Tepesi’nden Barcelona manzarasına bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

3. Casa Mila

25 Haziran 1852 yılında Katalonya’nın Reus Kentinde doğmuş olan ünlü Katalon mimar Gaudi’nin Barcelona’ya kazandırdığı müthiş eserler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri de Sagrada Familia ve Casa Mila’dır.

Casa Mila 1906 ve 1912 yılları arasında yapılmış bir bina. Dışarıdan standart bir bina gibi görünse de içeriye girdiğinizde iki avluyla karşılaşıyorsunuz. Bütün dairelerin güneş ışığından yararlanabilmesi için yapılan avlular.. Ayrıca en üst katında hem fantastik bir izlenim veren hem de müthiş bir manzara sunan teras da mutlaka görülmeli.

Casa Mila, Gaudinin tamamladığı son eser. Bu eserden sonra Sagrada Familia Kilise’sinin yapımını üstlenmiş ancak tamamlayamadan hayatını kaybetmiştir. Casa Mila’nın önemi hem buradan hem de görünümü ve kullanılan malzemelerden gelmektedir.

Binanın yapımına başlandığında diğer imar projelerine uymadığı nedeniyle birçok bürokratik engelle karşılaşılmış ve tam olarak asıl tasarıma uygun olarak hayata geçirilememiştir.

Daha çok tek bir kayadan oyularak şekillendirilmiş gibi görünen ve demir balkonlarla bezenen bina bu nedenle La Pedrera “Taş Ocağı” olarak anılmış ve yapıldığı dönemde pek de beğenilmemiş.

Çatı katında birer sanat eseri mahiyetinde bacaların olduğu, binanın dış görüntüsüne uygun inişli-çıkışlı dalgalı bir alan sizleri bekliyor.

Casa Mila ziyaretçilerini hem gece hem de gündüz turları ile ağırlıyor. Ayrıca çatı katında Gaudi’ye ait ölçek modellerden oluşan bir kreasyon da ziyaretçilere sergileniyor.

4. CosmoCaixa

Bilim severler buraya.. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan ve 30.000 m²’den fazla alanı ile İspanya ve Barcelona’nın en büyük müzelerinden biri. CosmoCaixa Avrupa’nın da en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.

Müzenin içerisinde spiral bir şekilde 5 kat aşağı inen merdivenler ve bu merdivenlerin boşluğunda sizlere yukarıdan aşağıya kadar eşlik eden tropik bir ağaç bulunuyor.

Uygulamalı bir müze olarak hizmet veren CosmoCaixa pek çok bilimsel etkinliği yapma fırsatı sunuyor. Burada her şeyi kendi duyularınızla algılar ve tekrardan keşfedersiniz. Ayrıca pozitif bilimlere yönelik deney ve uygulama fırsatıyla birlikte alana ilişkin olaylar arasında ilişki kurabilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

İster öğrenmek ister sadece görmek için, hafızanızda güzel görüntüler bırakacak bu müzeyi de Barcelona’ya geldiğinizde görmenizi kesinlikle isteriz.

(Otobüsle Avrupa Turu yaparken şehirlere kısa zaman ayrılıyor, bu müzeleri gezmeye vakit yok diye düşünebilirsiniz. Ancak Barcelona’da da Paris’te olduğu gibi yaklaşık 2 günü bulan zamanımız olacak)

5. The Design Museum of Barcelona

2014’ten bu yana hizmet veren müze hem Barcelona’nın önde gelen müzelerinden biri hem de moda, tasarım ve dekoratif sanatlar için bir araştırma merkezidir. Yıl boyunca zengin bir etkinlik ve sergi programına sahip olan müze aynı zamanda Barcelona’yı Avrupa’da bir tasarım merkezi olması yolunda destekliyor.

Müze modern mimarisi, etkinlikleri ve dekorasyon – tasarım alanıyla ilgilenen ziyaretçilerini mutlu edecek bir hizmet sunuyor.

Müze, Katalonya ve İspanya tasarım tarihini geniş bir perspektifte ziyaretçilerine sunuyor. Tasarımların tarihi yolculuğu ve özellikle bireysel olarak tasarımcılara yönelen müze kalıcı koleksiyonunu sergilediği dört bölümden oluşmaktadır.

Müzede seramik, tekstil ve grafik tasarımına yönelik geniş bir skala sergileniyor ayrıca kronolojik olarak düzenlenmiş sergide eserler Rönesans dönemine ait eserlerle başlıyor.

Hem eski zamanlara hem de modern zamanlara yönelik birçok eserin bunduğu müze Barcelona’da gezilecek müzeler listesinde yerini almaktadır.

 6. Dali Theatre – Museum

Salvador Dali’nin mezarının da bulunduğu bu enteresan yapı 1974’ten bu yana müze olarak ziyaretçileriyle buluşuyor. Resim, heykel, fotoğraf ve çizimlerin bulunduğu müzede 1.500 den fazla eser bulunmakta.

Ziyaretçiler müzeye girdiklerinde öncelikle dairesel bir avludan geçer ve ardından Dali’nin hayal gücüyle tanışırlar. Pek çok dahiyane eserin bulunduğu bu müzede bir sinek gözünü andıran cam kubbe altında Dali’nin mezarı bulunmaktadır.

Dali eserlerinin en büyük koleksiyonuna sahip müze aynı zamanda eserlerin sahibi Salvador Dali tarafından kurulmuştur.

Barcelona’nın biraz dışında kalan Dali Theatre Museum içindeki eserler kadar tasarımıyla da dikkat çekmektedir. Devasa yumurtalar ve bozuk şekilli ekmek somunlarıyla bezenmiş bir bina.. Ayrıca büyük cam kubbesiyle birlikte dünyanın en büyük sürrealist nesnesi olarak anılmaktadır.

Barcelona’ya olan bir iki saatlik uzaklığı eğer sizi engellemiyorsa mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri bu sürreal müze…

7. Sagrada Familia

Barcelona’da gezilecek müzeler yazımızın son başlığı Sagrada Familia… Gaudi’nin son ve tamamlanamamış eseri…

Yapımına 1882’de başlanan kilise projesine ilk olarak Francesc de Paula Villar y Lozano tarafından başlanmış ancak kiliseyi yaptıran San Jose Dindarlar Birliği başkanı ile Lozano arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden proje Gaudi’ye devredilmiştir.

1883 yılından 1926 (Gaudi’nin ölüm tarihi) yılına kadar Gaudi öncülüğünde devam eden projeye, Gaudi’nin ölümünden sonra fon eksikliği ve savaş dönemleri nedeniyle ara verilmiş. İnşaatı 135 yıl sonra devam eden yapının 2026 da yani Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde tamamlanması bekleniyor.

İçerisindeki doğa ve dini motifleri ile mutlaka görülmesi gereken bu mimari eser 2010 yılında faal olarak ibadete açılmış. Hem farklı mimarisi, hem içerisinde sunduğu taştan oyularak yapılmış görsel şölen hem de muhteşem seramikleri görülmeye değer.

Ayrıca kulelerinden görebileceğiniz manzara ise benzersiz.. Her ne kadar Gaudi’den sonra yapının tamamlanması gereken kısımlarda Gaudi’nin tercihinin aksine beton kullanıldığı ve bunun mimarın eserine haksızlık oldu düşünülse de Barcelona’ya geldiğinizde görmeden gitmemeniz gereken bir kilise ve aynı zamanda şehrin simgesi.

Eserin müze olarak kullanılan yeri ise ilk olarak yapımı tamamlanan Kripta bölümü. Kripta bölümü eserin ilk mimarı Villar tarafından tamamlanmış. Bu bölümde inşaatın yapımı hakkında bilgi veren objelerin ziyaretçilere sunulmasının yanı sıra Gaudi’nin mezarı da bu alanda bulunuyor.

Otobüsle Avrupa Turumuz sırasında ziyaret ederek keşfedeceğimiz İspanya’nın en büyük bu ikinci şehri Barcelona’da 7 güzel müzeyi sizler için derledik.

 

 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Barcelona'da gezilecek 7 müze, Bancelona gezilecek yerler, Barcelona'nın müzeleri, İspanya'da gezilecek yerler, Büyük Avrupa turu, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci, Otobüsle Tüm Avrupa Turu, Barcelona

Makaleyi paylaş