Otobüsle Avrupa turu - Venedik

Venedik tarihi

Venedik tarihi:

Otobüsle Avrupa Turu ile göreceğimiz şehirlerden biri olan Venedik'i biraz tanıyalım. 

Venedik şehrinin başlangıcı konusunda tam ve kesin bir bilgi yok. Ama bilinen Venedik şehrinin kökeni konusunda Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Hunlar ve Cermen halkları tarafından kuzeyden gelen istilalardan kaçmak için Veneto'nun bugünkü sakinleri tarafından yapılan yerleşimler şeklinde doğdu Venedik.

Başlangıçta, nüfus Torcello, Murano ve Lido (daha sonra Malamocco) adaları üzerinde yoğunlaştı. Büyük Charles'ın oğlu Pepin Venedik lagününü işgal edip Malamocco'yu yok ettiğinde, adalar bir araya geldi ve Rivus Altus (Rivo Alto, yani bugünün Rialto – Büyük Kanal) boyunca yeni bir şehir kurdu, böylece bildiğimiz Venedik doğdu.

Bizans'ın kontrolünde Venedik

812'de Venedik bir Bizans eyaleti oldu ve Roma İmparatorluğu'nun koruması altında olan şehir kendini gelişimine adadı. Stratejik konumu göz önüne alındığında, Venedikliler kısa sürede mükemmel gezginler haline geldi ve şehri olağanüstü bir refah durumu kazanan bir ticaret gücüne dönüştürdü. Zamanla Venedik, Avrupa'nın en büyük finans merkezi oldu. Ekonomik gelişme, şehrin kısa sürede Friuli, Istria ve Dalmaçya'yı fethedebilen güçlü bir askeri filo kurmasına salık verdi.

Ticari, ekonomik ve askeri açıdan güçlü, Kutsal Topraklar'daki Dördüncü Haçlı Seferleri'nden yararlanan Venedik, Doğu Roma İmparatorluğu'nu fethetmeyi, Konstantinopolis'i işgal etmeyi ve Ege Denizi'ndeki Yunan adalarının efendisi olmayı hedefledi.

Basilica di San Marco'daki atlar da dahil olmak üzere birçok sanatsal hazine Venedik'e ithal edildi. 1381'de yeminli düşmanı Cenova'yı yenmeyi başardılar ve böylece Doğu Akdeniz'in tamamına hakim olmayı başardılar.

Süper güç Venedik:

Hızlı bölgesel genişleme sayesinde nüfus da çok hızlı büyüdü, bu nedenle on dördüncü ve on beşinci yüzyıl arasında Venedik, Paris ve Napoli'den sonra Avrupa'nın en büyük üçüncü şehri oldu ve “Adriyatik Kraliçesi” lakabını kazandı.

Şimdi Akdeniz bölgesine hakim olan lagün şehri, Padova, Vicenza ve Verona'yı topraklarına ilhak ederek içleri fethetmeyi amaçladı.

Gücünün genişlemesi Kıbrıs'ın fethi ile sağlamlaştı. Adriyatik Kraliçesi 1453'te Osmanlıların İstanbul'u fethetmesiyle düşüş sürecine girdi.  300 yıl boyunca Türklerle karşı savaş halinde oldular.

Venedik'in düşüşü

Amerika'nın da keşfiyle, ticaret merkezi Akdeniz'den Atlantik'e kaydı ve yeni büyük Avrupa güçlerine Atlantik hayat verdi, bu gelişme Venedik'i siyasi anlamda dünya siyasetinden tecrit etti.

Venedik daha sonra iki büyük salgına maruz kaldı. Yıllar süren savaşlar ve savunma maliyetleri Venedik’i zayıflattı e Akdeniz’den yavaş yavaş çekildiler.

1797'de Napolyon lagünün önüne geldiğinde şehir kavga etmeden teslim oldu. Napolyon Venedik'in zenginliklerini teslim aldı.

Kısa bir süre sonra Venedik 1866 yılına kadar Habsburg İmparatorluğu'na entegre eden Avusturyalılara teslim edildi. Avusturya yönetimi altında, şehir modernize edildi ve bir demiryolu köprüsü ile anakaraya bağlandı. 1866'da Habsburglar Venedik'ten çekildi ve yeni İtalya Krallığına emanet edildi.

Günümüzde Venedik

Yoksulluk ve ekonomik gerileme sonraki yılları karakterize etti. Sadece Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, ağır sanayinin gelişmesi ve limanın Marghera'ya kayması sayesinde ekonomi iyileşmeye başladı.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında modern turizmin gelişmesiyle birlikte, bugüne kadar devam eden Venedik'in yenilenmesi de başladı. Venedik bilinen dünyanın ilk turisti merkezi oldu.

Kent planlamasının tuhaflığı ve sanatsal mirası nedeniyle, Venedik evrensel olarak dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir ve UNESCO tarafından korunan Dünya Mirası Alanları arasında yer alır:

Venedik şehrinin anıtları neredeyse tamamen tarihi merkezde ve lagün adalarında bulunur.

Otobüsle Avrupa Turu sırasında ilk başlayacağımız Venedik gezi alanı. San Marco Meydanı'dır. Aziz Aslan Aslanı, eski cumhuriyetten itibaren Venedik şehrinin canlı bir sembolüdür. Şehrin ve Venedik'in yanı sıra Veneto Bölgesi'nin mevcut sembolüdür.

St. Mark Aslanı, Venedik Cumhuriyeti'nin yönetimi altındaki tüm şehirlerde (genellikle ana meydanlarda ve tarihi binalarda) görülür. Ayrıca bayraklarda, afişlerde, armalarda, heykellerde ve sikkelerde bulunur. Ayrıca İtalyan Cumhuriyeti'nin hem tüccarı hem de askeri deniz bayraklarında görünür.

Venedik'in en ünlü yeri  tarihi meydanda “kare” adıyla nitelenebilecek tek yer olan San Marco Meydanı’dır

Venedik kahve evleri ile ünlüdür. Osmanlı İmparatorluğundan 1615 civarında ithal edilen, 1683'ten beri birçok kafe şehre yayıldı. 29 Aralık 1720'de Yeni Sulh Hakimi yönetiminde St. Mark Meydanı'nda hala aktif olan ünlü Caffè Florian açıldı, 1775'te eşit derecede ünlü Caffè Quadri açıldı. Venedik ayrıca Ernst, Modigliani, Picasso, Miro, Pollock ve Kandinsky gibi sanatçıların harika eserlerinin bulunduğu rafine müze Peggy Guggenheim'a ev sahipliği yapıyor.

Lagünde başlıca turistik yerler Murano, Burano ve Torcello adalarıdır. Lido adası popüler bir sahil beldesidir ve ünlü Venedik Film Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Otobüsle Avrupa turu ve Venedik

Otobüsle Avrupa Turu sırasında Venedik’in güzelliklerini görme şansı bulacağız. Anlattığımız yerler rehber eşliğinde gezdirilecek. 2021 yılında Venedik şehrini görmek ve gezmek için ‘Haydi Avrupa’ya’

Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2021 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için Gezi Blogları ziyaret ediniz.

Anahtar kelimler:

Otobüsle Avrupa turu, Venedik tarihi, Venedik gezilecek yerler, Büyük Avrupa turu, Avrupa turu, baştan başa Otobüsle Avrupa Turu, Avrupa Turları, İtalya gezilecek yerler, Tüm Avrupa Turu, Haydi Avupa'ya, Otobüsle Avrupa turu yorum

Makaleyi paylaş