Prag gezilecek yerler

Prag Old Town Meydanı'nda görülecek yerler

Prag Old Town Meydanı’nda 10 önemli yer

Kentin kalbini ve ruhunu temsil eden Eski Şehir Meydanı hiçbir ziyaretçinin dikkatinden kaçmaz. 11. yüzyılda burada bir pazar yeri bulunuyormuş ancak Lüksemburglu Jan’ın Prag'ın kent soylularına belediye meclisi kurma izni verdiği 1338 yılında eski Belediye Sarayı inşa edilmiş ve meydan canlanmaya başlamış.

Bugün meydan resimli cepheleri ile dikkat çeken binaların önüne atılmış cafe masaları turistleri kentte gezdirmeye hazır faytonlar ve çeşit çeşit ürünleri sunan satıcılarla canlılığını sürdüren bir yerdir.

Prag Old Town Meydanda görülecek başlıca yerler

1.      Dum u Minuty

Dum u minuty sgraffito tekniği ile yani kazıyarak alttaki süslemeyi ortaya çıkarma tekniği ile dekore edilmiş duvarları ile görülmeye değer.  Staromestke namesti 2’yi süsleyen simgeler 1611 yılından kalmadır. Franz Kafka küçük bir çocukken siyah beyaz renklerde dekore edilmiş bu evde yaşamıştı.

2.      Taş Çanlı Ev

Barok tarzda inşa edilmiş olan evde 1980 yılı kadar geç bir tarihte Gotik ön cephe ortaya çıkarılmıştır Evin adı güneybatı köşesinde dikkat çeken Çan'dan gelmektedir Eski evde kim zaman belediye gelirsin düzenlediği geçici sergiler yer alır.

3.      Tyn Önündeki Meryem Anamız Kilisesi

Gotik bina 14 yüzyılın ticari kentinde basit bir cemaat kilisesiydi. Ve zaman içinde farklı işlevleri üstlendi dönemin mimari eğilimlerine göre Güney Kule Kuzey Kuleden biraz daha kısadır

4.      Aziz Niklaus Kilisesi

Prag da iki tane Barok niklaus Kilisesi vardır Ve ikisi de Kilian Ignaz Dientzen Hofer’in eseridir Mimar Eskişehir'deki yapıyı Mala Strana’daki kilisenin yapımına girişmeden iki sene önce tamamlamıştı burada düzenli olarak verilen konserler sırasında kilisenin orgunu dinleme fırsatı bulabilirsiniz

5.      Jan Hus Anıtı

Kilisenin köklü değişimler geçirmesi gerektiğini öne süren buz 1415 yılında kazıkta yakılmıştı. Hus figürünün alttaki yazıp da şöyle der gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır

6.      Mariam Sütunu

1918 yılında çekoslovakya'nın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine Habsburg Hanedanı’nın zevk düşkünü üyelerini simgeleyen bu sütun yıkılmıştı bugün sütunun yeniden yerine dikilmesi tartışılmaktadır.

7.      Ungelt

Tny Kilisesi'nin arkasındaki Avlu 14. yüzyılda tüccarları ağrıyordu. Bugün burası şık dükkanlar ve kafelerde hareketli bir yerdir.

8.      Storch Evi

Mikulas Ales'in Aziz Vaclav’ı at üstünde betimlediği etkileyici Art Nouveau resmi namesti 18 de yer alan evde dikkatleri üzerine çeker.

9.      Golz Kinsky Sarayı

Eskiden komünistlerin işgal ettiği Saray bugün ulusal galerinin baskı ve çizim koleksiyonlarına barındırmaktadır burada bir de şık bir restoran bulunur.

10.  Male Namesty

Küçük Meydan’ın ortasında bulunan süslemeli kuyu aynı zamanda veba anıtıdır. Zarif Rott Evi’nin ön cephesindeki etkileyici zanaatkâr resimleri bugüne kadar gelebilen tek dekorasyon unsurudur. Bina 1990'ların başına kadar satış mağazası olarak kullanılmıştır.

Jan Hus kimdir

Prag Üniversitesi'nde bir bilgin olan Jan Hus yaşamını kilisedeki yanlış uygulamalara karşı savaşmaya adamıştı. Ancak kilise tarafından sapkın ilan edildi ve İmparatorun himayesinde olmasına karşın kazıkta yakıldı. Çek Halkının bu olaydan duyduğu rahatsızlık iç savaşa dönüştü ve ılımlı asiller Roma'ya karşı çıktılar. Ne ki ılımlarla radikaller birbirlerine düştü ve sonunda 1434 yılında ılımlılar galip geldi. Ulusun tarihinde önemli bir figür olan Jan Hus’un can verdiği 6 Temmuz resmi tatildir.

 

 

 

Otobüsle Avrupa Turu sırasında göreceğimiz konaklayacağımız başlıca şehirlerden biri olan Prag’ta bu meydanı göreceğiz ve bu meydanda fazlasıyla zaman geçirme şansımız olacak.

 

 

Makaleyi paylaş