Roma'nın antik sit alanları

Roma'nın Antik Sit Alanları

Roma'nın antik sit alanları

Roma'da çok sayıda antik sit alanı bulunuyor ama bunlardan en önemli olanlarını sizler için bir araya getirdik.  Özellikle Roma İmparatorluğu döneminden kalma çok iyi derecede korunmuş bugün orijinal haliyle ayakta kalan pek çok eser mevcut. 

Bir açık hava müzesi gibi gezebileceğiniz Roma şehrinde caddelerde yürürken her an karşınıza Roma'dan kalmış bir yapı çıkabilir.  Roma İmparatorluğu'na başkentlik yapmış ve İsmini vermiş bu şehir farklı amaçlarla kullanılan yapıları bize o dönem hakkında da bilgiler sunar. Roma'da antik sit alanları şeklinde bir liste yaparak sadece bir gününüzü ayırıp, bu eserleri tek tek gezebilirsiniz:

1.       Collesium

Devasa amfi Tiyatroları inşa edilmesi işindeki ağır yükü Kudüs kentindeki ayaklanmanın bastırılmasının ardından Roma'ya getirilen köleler çekmiştir. Roma yat getirilen küreler aynı zamanda bu kolezyumun içerisinde gösterilerde kullanılmıştır. Bu Yapı tasarımı daha sonra inşa edilen stadyumlar içinde örnek oldu.

2.       Traianaus Pazarları ve Sütunu

 traianus  bout pazar dün alışveriş 5   kata yayılmış 150 dükkanla hizmet veriyordu su tanklarında taze tutulan balıklar baharatlar meyve şarap yağ ve kumaşlar hareketli pazarlar Traianaus  sütununun hakim olduğu Traianaus formunda bulunuyordu.  Sütunu saran ayrıntılı kabartmalarda İmparatorun Dacya’ya yaptığı seferler ve kazandığı zaferler betimlenmiştir.

3.       Roma forumu

Formun merkezinde yıl boyunca buraya bırakılmış taze çiçeklerle canlanan mütevazı bir Anıt yer alır. Sezar'a adanmış olan tapınak İsa'dan önce 1 yüzyılda Augustus tarafından yaptırılmıştır. Çiçekler Sezar'ın yakıldığı yere bırakılır.

4.       Pantheon

Bütün tanrılara adanmış bu tapınağa gelenler dik bir Merdivenden yukarı çıkarlardı ikinci Yüzyıldan sonra sokak seviyesine yükselmiştir. Bugünkü yapı İsa'dan önce 1. yüzyıldan kalma ilk tapınak yıkıldıktan sonra Hadrianos tarafından yaptırılmıştır.

5.       Palatino Tepesi

Avrupa Dillerinde Saray anlamına gelen sözcüklerin kökeni Tepe'nin adından türetilmiştir tepehem kentin doğduğu yer olmasıyla hem de daha sonra Kent ileri gelenlerinin burada yaptırdıkları görkemli evlerle erken Roma tarihinde önemli bir yere sahiptir.  Antik Roma İmparatorluğunun yönetildiği, büyük imparatorlarının yaptırdıkları saraylar da burada yer alır bugün burada romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz.

6.       Caius Cestius Piramidi

İsa'dan önce 1. yüzyılın sonunda Kleopatra'nın şöhreti sayesinde Mısır'dan gelme her şey Roma'da moda olmuştu. Cestius 330 günde inşa ettirdiği bu piramidi mezar olarak yaptırmıştır.

7.       Marcus Aurelius Sütunu

İsa'dan sonra ikinci yüzyılda Tuna nehri boyunca yapılan fetihleri adanmış olan sütun 30 metre yüksekliğinde 28 mermer silindirden oluşur. 20 panoluk rölyeflerde Germen ve Sarmatia Savaşı'ndan sahneler betimlenmiştir.  bir zamanlar imparatorunun ve karısının heykeli ile taçlandırılan sütunun tepesine 1589 yılından sonra Aziz Pavlus heykeli yerleştirilmiştir.

8.       Cara Calla Hamamları

Antik Roma döneminin gözde hamam kompleksinde egzersiz alanları, sıcak ve soğuk havuzlar, sohbet odaları, kütüphaneler, sanat merkezleri ve bir de genelev vardı. Termeye giriş ücretsizdi arkeolojik sit alanı bugün Roma'nın önemli opera festivallerini ağırlamaktadır.

9.       Cripta Balbi

1980'lerde burada tarihi İsa'dan önce 13 yılına kadar uzanan bir özel tiyatro bulunmuştur. 3. yüzyılda bu bölge işçiler için apartman blokları cam işçiliği ve kireç taşı fırını ile son derece hareketliydi. Müze burada yaşananları bütün aşamalarında tanıtmaya maçlar kazılara turlar düzenlenir.

10.   Palazzo Valentini

 Ziyaretçiler yakın bir tarihte keşfedilen ve Soylu bir aileye ait olan özel hamam kompleksinin kalıntılarında yürüdükçe akıllı teknolojiler sayesinde çok renkli mermer duvarlar ve mozaik zeminler yeniden canlanır yeni kazı çalışmaları yürütülen Traianaus Forumu ve Traianaus Sütunundan sahnelerin canlandırıldığı bir başka gezi seçeneği de var.


Otobüsle Avrupa Turu programında yer alan Roma'da rehberle birlikte bu sitelerden bir kaçını gezme fırsatımız olacak. 

Ana sayfamıza dönmek için: Otobüsle Avrupa Turu

Roma şehrinden daha fazla bilgi almak için: Roma

Roma Tarihi için: Roma Tarihi


Anahtar kelimeler:

Roma'nın antik sit alanları, Roma'da gezilecek yerler, Roma şaheserleri, Roma tarihi yerler, Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Güney Avrupa Turu, Roma'da görülecek yerler, Otobüsle Avrupa turu, İtalya Turu


Makaleyi paylaş