prag

Prag Karel Köprüsü

Karel Köprüsü

Muhteşem Karel Köprüsü (Karluv Most) 600 yılı aşkın bir süre boyunca gösteriler, savaşlar, idamlar ve film çekimleri gibi etkinliklere sahne olmuştur. Peter Parler buradaki eski Gotik Köprünün yerine bugünkü yapıyı inşa etti. (1357-1402).

Köprünün en çok dikkat çeken özelliği,1683 yılından bu yana, kitleleri kiliselere çekmeyi başaran azizleri ve diğer dinsel kişilikleri betimleyen, 30 görkemli heykelle dekore edilmiş olmasıdır.

Bunların bir kısmı örneğin Braun’dan Azize Luitgard, dikkat çekici ölçüde güzeldir; diğerleri arasında örneğin Bohn’dan Çarmıha Geriliş siyasi mesajlar taşır. Bugün gördüğünüz bütün figürler kopyadır - orijinaller kentin çeşitli yerlerindeki müzelerde korunmaktadır.


1. Eski Şehir Köprü Kulesi

Mimar Peter Parler’in, işgalcilerin hızla ilerlemesini engellemek için zarif bir eğim vererek tasarladığı köprüyü ve göz alabildiğine uzanan mükemmel manzarayı görmek için Eski Şehir Köprü Kulesi’ne çıkabilirsiniz


2.     Çarmıha Geriliş

Bu etkileyici heykel Yahudi öğrenciler arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açar. Hemen yakınlarda yer alan İbranice yazıta göre,1696 yılında eklenen ‘Kutsal, Kutsal, Kutsal Tanrı’ ibaresi, İsa’ya küfretmekle suçlanan bir Yahudi’nin parasıyla yaptırılmış


3.            Lorraine Haçı

Köprünün ortasında yer alan pirinç haç, Aziz Jan Nepomucky’ bedeninin nehre atıldığı yeri belirler. Burada bir dilek tutarsanız, bunun gerçekleşeceği söylenir.


4.            Aziz Jan Nepomucky’nin Heykeli

Azizin nehre atılmasını betimleyen pirinç rölyefte şans getirmesi için dokunulan aziz figürü zaman içinde parlamıştır; yakınlardaki bir köpek figürü de yenilerde tutulmaya başlanmıştır.


5.            Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios Heykeli

Çek ve Slovak halklarına hem Hristiyanlık’ı hem de Kiril alfabesini getiren Yunan misyonerler Kyrillos ve Methodios her iki toplumda ulusal kahraman olarak kabul ediliyorlar. Karel Dvorak’ın 1928-38 tarihli heykel grubunda Çekoslavakya’nın bağımsızlığını izleyen Ulusal Uyanış teması temsil edilmiştir.

 

6.            Bruncvik Heykeli

Köprünün güney kıyısından aşağı doğru eğildiğinizde Çekler’in, Kral Arthur’a verdiği yanıtı görebilirsiniz. Bruncvik ve askerleri kentin en zor anında uyanmaya ve Prag’ın yardımına koşmaya ant içmişler.

 

7.            Ezilmişlerin Meryem Anası

Köprünün güneyindeki bir evin duvarına asılmış Madonna portresi bir zamanlar anlatılan mucizevi bir iyileşme öyküsüne adanmıştır. Aşağıdaki balkonda ışığın söndüğünü görmek ani ölüm anlamına gelirmiş- bu yüzden gözlerinizi dikip uzun uzun bakmayın.

 

8.            Azize Luitgard Heykeli 

Matthias Braun’un 1710 yılından kalma heykelinde, kör rahibenin, düşünde, çarmıha gerilmiş İsa Mesih’i görüp onun yaralarına dokunduğu an betimlenmiştir.9.            Antonin

Köprüde eserlerini sergileyip satan sanatçılardan biri olan Antonin, şeytan olarak kendisini betimlediği portreler yapıyor. Belki bunun sebebi, Certovka’ya  (şeytan deresi) yakın olmasıdır.


10.         Kutsal Üçleme Tarikatı

Bu dinsel tarikat Haçlı Savaşları sırasında esir düşen Hristiyanlar’ı kurtarmak amacıyla para toplamak ve fidye ödemek için kurulmuştur.

Makaleyi paylaş