Barcelona Gezilecek yerler

Barcelona Gotik Mahallesi

Barcelona Gotik Mahallesi:

Gotik Mahalle Barselona'nın eski şehrinin tarihi merkezidir. La Rambla'dan Via Laietana'ya ve Akdeniz sahilinden Ronda de Sant Pere'ye kadar uzanır. Ciutat Vella bölgesinin bir parçasıdır.

Barselona şehrinin en eski kısımlarını kapsayan mahalle, şehrin Roma duvarının kalıntılarını ve birkaç önemli ortaçağ simge yapısını dahi içerir.

Bununla birlikte, mahallenin günümüzdeki dokusunun çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Ortaçağ Yahudi mahallesi El Call, eski Sinagoga ile birlikte bu bölgede yer almaktadır.

Gotik Mahallesi (Barri Gòtic) birçok küçük sokağın meydanlara açıldığı labirenti andıran bir sokak planına sahiptir. Hizmet araçlarına ve taksilere açık olmasına rağmen, mahallenin çoğu düzenli trafiğe kapalıdır.

Gotik Mahallesi'nin Gerçekliği

1880'lerde Barselona Katedrali cephesine neo-Gotik eklemeler yapıldı. Gotik ismine rağmen, mahalledeki bir dizi önemli Gotik bina, Orta Çağ'a tarihlenmemektedir. Hatta 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında düzenlenmiştir. Mahalle, 1929 Uluslararası Sergisi için tamamlanması planlanan büyük bir restorasyon projesiyle tamamen kasvetli bir mahalleden turistik bir cazibe merkezine dönüştürüldü.

Bu, şehrin ve çevresindeki Katalonya bölgesinin kendisini dünya medyasına olumlu bir ışık altında yansıtmasını sağladı. Mevcut binaların daha fazla restorasyonu ve yepyeni neo-Gotik yapıların yaratılması 1960'lara kadar devam etti.

Neo-Gotik ilavelerle yeniden inşa edilmiş veya değiştirilmiş başlıca binalar arasında:

Barselona Katedrali'nin cephesi: 1882 ve 1913 yılları arasında Josep Oriol Mestres ve August Font i Carreras tarafından Gotik tarzı unsurların bolluğu ile inşa edilmiştir.

Carrer Paradís'de Centre Excursionista de Catalunya: (İngilizce: Katalonya Yürüyüş Merkezi) inşası: Lluís Domènech i Montaner'in 1922'de Gotik pencereler, siperler ve merlonlar eklediği belirsiz bir bina üzerinde yaptığı çalışma.

Palau de la Generalitat ve Cases dels Canonges arasında Carrer Bisbe'yi geçen gösterişli tarzı köprü: Joan Rubió tarafından 1928'de yeni inşa edildi .

Casa Padellàs : Şu anda Barselona Şehir Tarihi Müzesi genel merkezi olan bina, 1500 dolaylarında Carrer Mercaders üzerine inşa edildi, ancak 1931'de iç mekanı yeniden inşa edilerek Plaça del Rei'ye taşındı.

Aguilar Sarayı: 1959'da Adolf Florensa tarafından restore edilen ve kemerli ve Gotik pencereli galeriler ekleyen günümüz Museu Picasso (Carrer Montcada).

Pignatelli Sarayı: Belediye depolarından alınan çeşitli Gotik pencerelerin eklenmesiyle 1970 yılında restore edilen günümüz Barselona Kraliyet Sanat Dairesi. 


Barcelona gezilecek yerler, Barcelona görülecek yerler, Barcelona Gotik mahallesi, Avrupa turu, Otobüsle Avrupa Turu, Avrupa Turu tavsiye, Büyük Avrupa Turu, İspanya turu,2023 Avrupa turu

Makaleyi paylaş